Ako som už minule avizoval, kolektív talianskych programátorov uviedol na trh s menším oneskorením nové GUI pre ovládanie SDR prijímačov pod názvom Studio1, ktoré beží v OS Windows.
Ide v podstate o jedinečný projekt vo svojej kategórii, v ktorom boli zohľadnené poznatky a odporúčania bývalých používateľov programu WRplus (jeden z klonov programu Winrad od Alberta I2PHD).
Studio1 pre ovládánie rôznych typov SDR zariadení používa externé knižnice (ExtIO*.dll), ktoré poznáme z funkčných klonov programu Winrad (WRplus, HDSDR). V celku širokú kolekciu odkazov na tieto knižnice uvádza na svojej sránke http://hdsdr.de/hardware.html Mario DG0JBJ (autor HDSDR). Tieto knižnice sú väčšinou použiteľné aj pre Studio1.
Jedinečnosť Studia1 spočíva v možnosti “neobmedzeného” spustenia jeho ľubovoľných kópii (inštancií). Každá kópia pritom môže ovládať iné SDR zariadenie s vlastným a nezávislým prístupom (ukladaním) používateľských parametrov a pracovného prostredia. V rámci každej kópie je možné vytvoriť až 16 virtuálnych prijímačov (VRX), teda 15 ak nezapočítame hlavný prehľadový prijímač.
Každý VRX má svoj ovládací panel + dve okná pre spektrálnu analýzu zvlášť pre VF pásmo a zvlášť pre NF pásmo.
Jednotlivé okná Studio1 sa dajú ľubovoľne konfigurovať a rozmiestňovať po pracovnej ploche podľa nárokov používateľa. Musím však upozorniť, že bežne jeden monitor v prípade Studio1 nestačí. Keďže momentálne nevlastním druhý monitor, pomohol som si užitočnou aplikáciou na vytvorenie viacerých virtuálnych pracovných plôch. Takže už tu máme virtuálnu pracovnú plochu (VD), virtuálny prijímač (VRX) a virtuálny audio kábel (VAC) :-).
Frekvenčný rozsah jednotlivých VRX je obmedzený šírkou pásma práve spracovávaného IQ signálu hlavným prehľadovým prijímačom (VRX0), ktorý ako jediný môže ladiť lokálny oscilátor (LO) SDR prijímača. Teda ak šírka spracovaného IQ signálu prehľadovým prijímačm VRX0 je napríklad 500 kHz, tak VRX1 až VRX15 možno preľaďovať len v tomto pásme. Každý takto vytvorený VRX je možné samostatne konfigurovať a cez VAC prepojiť s iným programom pre ďalšie spracovanie demodulovaného signálu (MixW, JT65, MultiPSK, HRD, atď.) Ako praktický príklad uvediem možnosť viackanálového monitorovania digitálnych módov v pásme 20m v reálnom čase (PSK, JT65, RTTY, ROS, SSTV, LENTUS, WSPR, OPERA atď.). Jediným obmedzením je výpočtový výkon CPU a operačná pamäť.
Vo svojej aktuálnej verzii Studio1 podporuje AM, SAM, LSB, USB, DSB, FM(NFM, MFM, WFM, SWFM, CW a USER mód. V móde FM pracuje so šírkou pásma 0 až 192 kHz, s možnosťou nastavenia AFC, RDS a ďalších parametrov. Studio1 predstavuje aj nové algoritmy na potlačenie šumu prijímaných signálov.
Síce Studio1 má pekné a intuitívne GUI a spracovanie signálov je komfortné chýba však viacero funkcií, ktoré sú bežným štandardom u iných produktov.
Na záver by som ešte pripomenul, že Studio1 nie je freeware a dokonca júla je ho možné obstarať za akciovú cenu.
Moju kópiu som si obstaral 28.júna 2012. Zásielka obsahovala CD s potrebnými ovládačmi a licenčnými súbormi + USB kľúč s autorizačným kódom.
Inštalácia bola jednoduchá a bezproblémová. Studio1 používam k plnej spokojnosti s dvomi SDR prijímačmi na štyroch virtuálnych pracovných plochách.
Žiadne komentáre:
Zverejnenie komentára